E-Posta : bilgi@mercens.com | Telefon : 0232 335 09 60
E-Posta : bilgi@mercens.com | Telefon : 0232 335 09 60

  Birden fazla bağımsız bölüme sahip, bölgesel ısıtma ve sıhhi sıcak su sistemli binalarda merkezi ısıtma sistemi kullanılır. Isıtma ve sıhhi sıcak su bağımsız bölüm kullanıcılara paylaştırılır. Merkezi ısıtma sistemi tek ısı kaynaklı sistemden lokal kullanıcı peteklere sıcak su göndermektir.

  Yapı ruhsatına esas olan toplam kullanım alanının 2000 m2 ve üstünde olması halinde otel, okul, hastane, büyük kurumlar v.b. merkezi ısıtma sistemi yapılması zorunludur.

Romalılardan bu yana gelmekte olan bir tekniktir. Eski dönemlerde bir ocakta yakılan ateşten elde edilen sıcak hava, döşeme altındaki veya duvarlar içindeki kanallardan geçirilerek, salonların ve özellikle halka açık banyoların ısıtılmasında kullanılmıştır. 

 Sıcak su amaçlı merkezi sistemlerde, bir sıcak su sistemi genel olarak sıcak su kazanı, su taşıyıcı borular, ısıtıcı elemanlar, sirkülasyon pompası, genleşme kabı, otomatik kontrol cihazları ve çeşitli donatım ve ara parçalarından oluşur.  Isıtıcı akışkan olarak, sıcaklığı 110°C’nin altında bulunan sıcak su kullanılır. Sıcak su sistemlerinin büyük çoğunluğu atmosfere açıktır ve su sıcaklığı 90°C üzerine çıkmaz.   Sıcak su kazanında üretilen sıcak su, borularla ısıtılacak hacimlere yerleştirilmiş radyatör, konvektör, sıcak hava apareyi gibi ısıtıcı elemanlara taşınır. Burada soğuyarak, ısısını oda hacmine bırakan sıcak su, kazana geri döner.

Sıcak sulu sistemler çeşitli kriterlere göre;

 • a. Dolaşım şekline göre; doğal dolaşımlı, pompalı 

• b. Uygulama büyüklüğüne göre; kat kaloriferi, merkezi blok ısıtması, bölgesel ısıtma

• c. Genleşme kabına göre; açık veya kapalı genleşme kaplı 

• d. Boru tesisatına göre; tek borulu, çift borulu 

• e. Dağıtım ve toplama biçimine göre; alttan dağıtma ve toplama, üstten dağıtma alttan toplama, üstten dağıtım üstten toplama, döşemeden ısıtma gibi… 

   Merkezi sistemde kazan arızaları ortalama 7-8 saat sonra peteklerin soğuması ile anlaşılır. Müdahalesi de bir o kadar vakit alır. Bu arızaların geç fark edilmesi durumunda sistemdeki hasarlar büyüyebilir ve yüksek maliyetli durumlar ortaya çıkabilir. Merkezi sistemin düzenli ve sağlıklı olarak çalışması için anlık olarak kazanlarınızı takip etmeniz ve arıza durumunda anlık aksiyon almanız gerekmektedir.

Mercens, yönetim platformlarına ek olarak çıkardığı Site 4.0, Mercens Crafter ve Mercens Jarvis özelliklerini sektöre kazandırmıştır. Bu hizmetleri veren tek yönetim platformu olma özelliğini taşımaya devam etmektedir.

bilgi@mercens.com
0 (232) 335 09 60